top of page

14 עצות לקראת המבחן בעל פה של משרד התיירות

שוטטתי לאחרונה עם תלמידים רבים לקראת המבחן שלהם בעל פה, כדי לראות מה עובד ומה קצת פחות, ומצאתי שיש כמה טעויות שחוזרות על עצמן שוב ושוב וחבל. סיכמתי בשבילכם את אבני הנגף האלה כדי שתדעו על מה ממש כדאי להקפיד בשעת המבחן, ובכלל בהדרכות לחיים שאחרי התעודה.

ניהול הקבוצה.png

1. נהלו את הקבוצה

אז נתתם הוראות בטיחות בהתחלה והזהרתם מפני החלקה או שמש וזה נהדר, אבל בזה לא סיימתם את עבודתכם כמובילי ההצגה. מצופה מכם לוודא שכולם הולכים אחריכם בבטחה, שחיכיתם עד שכולם הגיעו לפני שהתחלתם לדבר, שהעמדתם את כולם בצל או על המדרכה או באופן שלא חוסם את הדרך, שהזהרתם שוב לפני מכשול, שווידאתם שכולם שותים בחום הזה וכו'. חשבו בראש של גננת ותראו ישועות.

2. עמדו בצל

בחודש אוגוסט הקופח אפילו בצֵל לא נעים במיוחד, אבל בשמש ממש אי אפשר לעמוד יותר מעשרים שניות בלי לקלל את המדריך ובעיקר את אמא שלו. אם אתם ממש חייבים להראות לבוחנים משהו שנמצא בשמש, הצביעו עליו במהירות ואת ההסבר תנו אחר כך בצל. הדברים רלוונטיים גם לעמידה בגשם, במקום רועש או ליד בחור שבדיוק מציע נישואין לחברה שלו בשער יפו.

צל.png
בחירה.png

3. הגיבו לשטח והכינו אלטרנטיבות

השטח הוא דינמי ובלתי צפוי כך שאם הגעתם לשער יפו ובחור בדיוק מציע שם נישואין לחברה שלו, אולי לא כדאי לדחוף אותו כדי להראות לבוחנים את הבנצ'מרק. הכינו מראש אפשרויות חלופיות למקרה שמישהו יתפוס לכם את הצל, תהלוכה דתית תחסום את הוויה דולורוזה, קבעתם עם אחמד שיפתח את השער אבל הוא מבריז וכו'.

4. שמרו על קשר עין

כן, כולכם כבר יודעים שאסור להדריך עם משקפי שמש, אבל גם לחבוש כובע מצחייה אימתני שמסתיר חצי מהפרצוף שלכם או לדבר אל הרצפה זה לא גליק גדול. קשר עין הוא בסיס ליצירת חוויה וחיבור בין מדריך לקבוצה. מאידך, אל "תינעלו" כמו נודניקים עם המבט על אדם אחד בקהל. לא נעים לקבוצה ועוד פחות נעים לו. יש מי שקשר עין בריא בא לו טבעי ויש מי שצריך לעבוד על זה. אל תגיעו למבחן מושפלי מבט. 

עין.png
הרצאה.png

5. אל תדברו על כל מה שרואים בדרך

הגיעו לשטח עם 100% ידע אבל בנו בקפידה את קו ההדרכה שלכם כך שבפועל תדברו על 30% בלבד. מצופה מכם להכיר כל עלה וזיז בדרך אבל בשום אופן לא לדבר על כל אחד מהם! דברו רק על מה שמתחבר יפה לנושא ההדרכה שלכם או שהוא בעיניכם מאסט שאי אפשר שלא להקדיש לו רגע. ההדרכה שלכם אינה רשימת מכולת אקראית של דברים שנקרו בדרככם, אלא תכנית מושלמת ומגובשת של ידע וחוויה. בקיצור, אל תתפזרו.

6. הציגו את המקום שאליו הגעתם

רעה חולה שאני מוצאת גם אצל מורי דרך ותיקים היא להגיע עם הקבוצה לתחנת ההדרכה ולפתוח ישר בהרצאה. רגע, הקבוצה לא יודעת איפה היא נמצאת! חשוב מאד להתחיל עם "ברוכים הבאים ל..." ומשם להמשיך ל-"אנו עומדים ליד...". זכרו שאתם בשטח ולא בכיתה ולכן ההדרכה שלכם צריכה לצאת מתוך הוויזואלי. הצביעו על הדברים שאליהם תתייחסו בהמשך ואחרי שנעצתם סיכה במפה דברו על מה שרואים.

מיקום.png
חופר.png

7. אל תתנו הרצאה

מילה שמעוררת אלרגיה בקרב תיירים ובוחנים כאחד היא "רקע", אשר מגיעה בכמה צורות כמו "ועכשיו אתן לכם רקע על משה מונטיפיורי" או "נעשה עכשיו סקירה מימי דוד המלך ועד נפוליאון". הדקו היטב את ההדרכה בכל תחנה, חברו את התוכן למה שרואים וזרקו לפח את כל מה שלא נחוץ ממש להבנת הרעיון שלכם.

המלצה למתקשים לברור עיקר מטפל - רשמו את כל מה שאתם רוצים לומר בתחנה, תנו לחבר שלא מבין כלום בהדרכה ובקשו ממנו למרקר רק את מה שהיה לו מעניין. זהו, הנה ההדרכה שלכם. אתם שם כדי להעביר חוויה באמצעות ידע ולא כדי להעביר ידע ושימות העולם.

8. ענו בקצרה על שאלות

הבוחנים רוצים לדעת שאתם יודעים, לא את כל מה שאתם יודעים. לכן אם נשאלתם שאלה, הימנעו לגמרי מחפירות שלא נדרשתן להן ושגם יגזלו לכם זמן מיותר. שאלו אתכם מהו העץ הזה? - תנו את השם בלבד וותרו על תפוצת גידולו; התבקשתם לספר מהו הפסוק שעל סמל החברה הפרבוסלבית? - לא ביקשו מכם לספר מה זה כִי ו-רוֹ; מי בנה את שעון השמש במחנה יהודה? - לא חשוב כרגע למה הוא ברח לפתח תקווה.

ועוד משהו - הימנעו מלתת לבוחנים ציונים ברוח "שאלה טובה!" זה כבר מביא להם את הסעיף.

זמן.png
קודים.png

9. אל תדברו בקודים

הגדרת קבוצת המבחן היא תיירים בביקור ראשון בירושלים ולפיכך אי אפשר לסמוך על ידע קודם של הבוחנים כדי לחסוך זמן ומאמץ. הזכרתם את כספי החלוקה? הסכיזמה הגדולה? יהוכל בן שלמיהו? - הקדישו עשר שניות להסבר קצרצר על המושג. אם צריך אפילו נסחו את ההסבר הזה מראש במשפט וחצי ושננו בעל פה כדי שתוכלו להמשיך משם הלאה בהסבריכם המרתקים.

10. הקריאו קטע כמו שצריך

הקראת קטע קריאה או שיר היא אמנות שיש לעבוד עליה כדי לעשות אותה כראוי. הכינו את הספר מראש (עדיף פי אלף מאשר להקריא מפתק), סמנו את העמוד, הדגישו באופן ברור רק את מה שאתם רוצים להקריא, ערכו בבית חזרות והרימו את העיניים מהספר אחרי כל משפט כדי לוודא שהקהל איתכם. לא טובים בזה? - ותרו על העניין לגמרי. מוטב לא להקריא מילה מאשר להקריא גרוע.

ספר.png
צימידן.png

11. אל תגזימו עם ההמחשות

כחובבת המחשות ידועה, הריני להפציר בקהל המדריכים שלא להביא להדרכה צ'ימידן שיכיל את הקלסר הגדול פלוס הדגם שהכנתם להר הבית פלוס שלושה ספרים פלוס חתול מפוחלץ. בחרו בתבונה בקלסר עם מספר מוגבל של תמונות ובחפץ אחד בלבד שמשרת באמת את התכנים שלכם. הדבר יחסוך לכם דפדופים מביכים ובלגן בידיים. עוד משהו חשוב בעניין המחשות - היפטרו מהקלסר או מהחפץ ברגע שסיימתם להשתמש בו. ידיכם הריקות הן כלי עבודה חשוב מאין כמוהו.

12. אל תחרטטו

שאלו אתכם שאלה ואינכם יודעים את התשובה? אמרו בפשטות שאינכם יודעים. מותר לנסות לענות באופן מושכל, נגיד "אין לי מושג מה זה הצינור הזה, אבל בגלל הזווית, הגובה והמיקום אני מנחשת שאולי זהו המשכה של האמה התחתונה", אבל בשום אופן אל תחרטטו, לא במבחן ולא בחיים. 

חרטוט.png
מריבה.png

13. אל תתווכחו עם הבוחנים

בהדרכה בחיים המדריך הוא הבוס אבל בחצי שעת המבחן שלכם הבוחנים הם הבוס. אתם שם כדי להקסים אותם בחכמתכם המסנוורת וביכולתכם לרתק אותם בכישרון שאין כמוהו. לכן אל תתעקשו להעמיד אותם בדיוק איפה שלא נוח להם או שיתאפקו עם השירותים כי זה מוציא אתכם מריכוז, או שהם טועים ומדברים שטויות. יש לכם חצי שעה לבלוע את האגו ולתת את ההופעה של החיים שלכם.

14. עצת בונוס - הביאו משהו אישי

לא תמיד זה אפשרי אבל עשו מאמץ גדול לחפש משהו שיקשור אתכם לחלק בהדרכה שלכם - זיכרון ילדות, סיפור אישי, היכרות עם האמנית שיצרה את הפסיפס, צילום של דוד שלכם ברחבת הכותל, שיר שסבתא כתבה על נוטרדם, ובקיצור כל דבר שיהפוך אתכם לחלק מהשטח. אין דבר מעניין יותר מחיבורים אישיים וזה נכון למבחן ולהדרכה בכלל.

אישי.png

אז האופק כבר מחוויר במזרח, יש מקטע מוגדר ואפילו תאריך. אתם נרגשים ומלאי מרץ בצד חששות לקראת היום הגדול. נדמה שזהו אירוע מכונן, היסטורי, גורלות עומדים להיחרץ, עתידכם ועתיד העולם עומדים להשתנות, חייכם תלויים מנגד!

אבל לא...

מדובר בסך הכל בצוהר בן חצי שעה שבעדו יציצו הבוחנים ויתרשמו מיכולתכם להוביל קבוצה בבטחה בשבילי ארצנו, לדעת היטב על מה אתם מדברים ולעשות זאת בחן ובעניין. זה הכל. בנו מסלול קוהרנטי עם נושא מעניין ככל האפשר, למדו היטב את השטח לכל התקלה ושלטו היטב בנושאים "גדולים" שעליהם למדתם בקורס. דרוש מאמץ אבל זה לא משהו שאי אפשר לעשות. 

זהו, יהיה טוב! אני מאחלת לכם הצלחה וניפגש בשבילי ירושלים :)

קבוצה.png
bottom of page