top of page
חיפוש

"איפה אפי?" בשער יפו

עודכן: 4 בפבר׳ 2023

באוקטובר 1898 נכנס קיסר גרמניה, וילהלם השני, בשערי ירושלים. רבים יודעים שלכבוד האירוע פרצו לכבודו הטורקים את החומה שליד השער כדי שיוכל להיכנס העירה מבלי לרדת מהמרכבה שלו. העניין לא כל כך מסתדר עם זה שהקיסר רכב דווקא על סוס לבן... תמונה נהדרת מהאירוע פותרת כמה תעלומות.

התמונה מציגה את ההמונים שצבאו על הרחבה הפנימית של שער יפו כדי לחזות באירוע ההיסטורי. הרחבה כולה צבעונית ומצוחצחת לכבוד האירוע; החפיר שמקיף את המצודה מימין עבר דיאטה רצחנית כדי שיהיה מקום להעביר במקומו כביש חדש מחוץ לעיר אל תוכה. כל שנותר מהחפיר המסכן הוא הבור הגדול מימין למעלה, זה שההמונים עומדים על הקיר המקיף אותו בסכנת נפשות של ממש. מרחב שער יפו קושט בדגלי טורקיה וגרמניה ושל עוד כמה מדינות נידחות כמו ארה"ב, והקירות מולאו בשלטי פרסומת של מלונות ובתי עסק מקומיים, ובהם כמובן שלט ענק של בנק גרמניה-פלשתינה, למען ינעם לקיסר ויערב.


הדמות הבולטת ביותר היא זו שבאמת הגיעה במרכבה, הלא היא אשתו של וילהלם, הקיסרית אוגוסטה ויקטוריה. תוכלו לזהות אותה יושבת במרכבה שבראש שיירת הסוסים, חבושה בכובע שעליו מבחר פירות העונה ומתכוננת לירידה מהמרכבה כדי להמשיך רגלית במורד השוק אל כנסיית הגואל.

אז הקיסרית היא זו שהגיעה במרכבה, כלומר - החומה נפרצה בשבילה! אפשר אם כך להגדיר את האירוע הזה כפעם הראשונה בהיסטוריה (וכנראה גם האחרונה) שבה שינו בירושלים סדרי עולם כדי שלאישה יהיה קצת יותר נוח... מי שחסר בתמונה הוא כמובן הקיסר בעצמו. לאן הוא נעלם ואיפה הסוס הלבן?


במהלך צביעת התמונה צללתי לעומק הפרטים וכך גיליתי שהקיסר נוכח פה לגמרי אחרי שירד כבר מהסוס והוא מחכה ליקירתו שתרד אף היא. הסוס של הקיסר כבר סולק מהשטח, בעוד שחבריו שהביאו את הפמליה בעגלות, הועמדו בחצי עיגול כדי לעשות מקום לזוג המלכותי. אתם בטח תוהים איך גיליתי את הקיסר, ובכן פשוט התבוננתי באנשים - על מה הם מסתכלים? פני הקהל מופנות אל הגברת הכבודה שעל המרכבה אבל לא כולם...

לחצו על התמונה שלמעלה (או העתיקו אותה אליכם) והגדילו אותה, כדי שתוכלו לבחון מקרוב את החבורה שמשמאל, זאת שמתכוננת לירידתה של הקיסרית. על מי הם מסתכלים? - על האיש עם הקסדה והחזה העטור תגים וסמלים, שראשו מורכן מעט למטה אבל אי אפשר לפספס את השפם...


אם אתם כבר כאן, אז יאללה, בואו נשחק "איפה אפי?" בשער יפו בשנת 1898. מצאו את כל הדמויות שנקלעו לאירוע והונצחו לתמיד. בהצלחה :)

תמונה: מחלקת הצילום של המושבה האמריקאית בירושלים, אוסף ספריית הקונגרס

עיבוד וצבע: תמר הירדני

תגובות יתקבלו בשמחה כאן למטה, בתחתית העמוד :)

2,909 צפיות13 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

13 Comments


תודה תמר!

Like

אחלה תמונה ממש.....ממש איפה אפי...אבל איפה עומד הקיסר ביחס לכירכרה ולגברת....?

תודה

Like
Tamar Hayardeni
Tamar Hayardeni
Feb 08, 2023
Replying to

הוא מחכה לה קרוב למרכבה, ליד שני האדונים בצילינדרים

Like

נפלא! תודה על תשומת הלב לפרטים והצגתם באופן כה מקסים! מחכה לקרוא את תשובותייך לשאלות שנשאלו כאן:)

Like

Yosi Shneor
Yosi Shneor
Feb 07, 2023

תודה תמר.

תמונה מעלפת....

איפה הדמות עם הסלולרי שמוכיחה שיש מסע בזמן? :)

Like
Tamar Hayardeni
Tamar Hayardeni
Feb 07, 2023
Replying to

מצאתי לך במקום אחר - מסגרת ריקוע נחושת משנת 1923 בבית האמנים של בצלאל. מצד שמאל למעלה - משה רבנו מדבר בטלפון סלולארי...


Like

Meir Zalevsky
Meir Zalevsky
Feb 06, 2023

תודה לך, תמונה מדהימה באמת. ברקע בקו הרכס רואים את המגדל של א-טור לא? ולמה יש כרכרות שנוסעות בכיוון ההפוך כאילו שהקיסר לא שם?

Like
Tamar Hayardeni
Tamar Hayardeni
Feb 07, 2023
Replying to

אכן, כנסיית העלייה הרוסית.

שים לב שהמרכבות מסודרות בחצי עיגול, כלומר אלה לא סתם עגלונים עוברי אורח, אלא חלק משיירת הפמליה של הקיסר שהסתדרה במעגל

Like
bottom of page